Do czego jest rower trekkingowy?

Miłośnicy jazdy na rowerze zwracają uwagę, że nie każdy rower nadaje się do wszystkiego. I chociaż każdy ma służyć do przemierzania tras, to inne zastosowania mają rowery miejsce, a jeszcze inne rowery górskie. Wyjątkowym rodzajem jest, tajemniczo nazywający się, rower trekkingowy. W tym artykule dowiesz się najpotrzebniejszych informacji o nim: czym jest, dlaczego warto go wybrać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Być może będzie to idealny wybór na następną trasę.

Rower trekkingowy, czyli?

Słówko trekking to z angielskiego tyle, co „długa wędrówka”. Rower trekkingowy to zatem maszyna idealna na długie trasy. Zamiennie używa się również nazwy rower turystyczny. Wszystkie tłumaczenia wskazują, że sprawdzi się on w warunkach wycieczek długodystansowych. Świadczy o tym jego budowa – niezwykle funkcjonalna i ergonomiczna. Dobry rower trekkingowy będzie na tyle wytrzymały, aby bezpiecznie przewieźć rowerzystę i jego najpotrzebniejsze wyposażenie, ale na tyle lekki, że da się go swobodnie przenosić. Ma też specjalne miejsca przeznaczone do umieszczania bagażu. To mogą być różnorodne sakwy lub bagażnik. Najczęściej jego waga z uwzględnionym bagażem mieści się w przedziale od 30 do 50 kilogramów, co sprawia, że da się nim spokojnie manewrować. Rowery trekkingowe mają zazwyczaj koła 26 lub 28 cali, które warto wyposażyć w odpowiednie opony, dostosowane do najczęściej występującej nawierzchni planowanej trasy. Co sprawia, że rower trekkingowy to dobry wybór?

Dlaczego warto wybrać rower trekkingowy?

Rower trekkingowy męski to doskonały pomysł dla wszystkich panów, których pasją oraz hobby jest jeżdżenie na rowerze w długodystansowe trasy. To może być podróżowanie po różnorodnych zakątkach świata lub zwiedzanie zakamarków swojego kraju i zatrzymywanie się na nocleg pod gołym niebem. Odpowiednio dobrany i właściwie wyposażony, umożliwi zabranie najpotrzebniejszych przedmiotów na biwakowanie – namiot, śpiwór, przenośny sprzęt do gotowania. Zapewnia również wygodną postawę siedzącą z wyprostowanymi plecami, dzięki czemu jazda nie będzie tak męcząca i obciążająca kręgosłup. Rower trekkingowy męski będzie doskonałym kompanem wycieczek o survivalowym charakterze. Sprawdzi się również na trochę krótsze trasy, ale wymagające zabrania sporej liczby wyposażenia, np. na wypad nad jezioro. O czym warto pamiętać przy zakupie roweru turystycznego, aby mógł zapewnić bezpieczny przejazd podczas następnej przygody?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru turystycznego?

Każdy rower to zbiór współgrających ze sobą elementów, które składają się na efektywną i funkcjonalną jazdę. Nie inaczej jest w przypadku rowerów trekkingowych – tutaj również liczy się każdy detal. Planując zakup, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: lekką ramę, koła oraz mocne opony i szybko działające hamulce. Wszystko to przełoży się na wygodne oraz bezpieczne użytkowanie. Nie można zapomnieć również o akcesoriach, które umożliwią zabranie dużego wyposażenia: najlepsze będą uszyte z wytrzymałych materiałów sakwy i bagażnik. Warto również zwrócić uwagę na komfortowe siodełko, jeśli planowana jest trasa kolarska długodystansowa. Niebagatelną kwestią są również względy estetyczne, jednak decydując się na rower turystyczny, warto kierować się raczej względami praktycznymi, przekładającymi się na bezpieczne użytkowanie. Każdy element roweru trekkingowego męskiego to tzw. temat rzeka. Należałoby zapoznać się z każdą opcją, aby móc dokonać świadomego wyboru i cieszyć się kolejną przygodą.