Na chwilę obecną rowery elektryczne są dość zróżnicowanymi pojazdami jeśli chodzi o funkcje. Rzecz jasna kiedyś tego typu rowery były pojazdami robionymi na specjalne zamówienie lub amatorsko w garażach. Miały one różne zestawy akumulatorów i najczęściej nie imponowały jeśli chodzi o zasięg, bo kilka mocniejszych sprintów do prędkości maksymalnej rozładowywało akumulator niemal do zera.

Typy rowerów elektrycznych

Generalnie rozróżniamy rowery elektryczne damskie i rower elektryczny męski

Bardzo ważne było też i to, że w przypadku tych konstrukcji nie istniało coś takiego jak elektronika sterująca. Najczęściej się pedałowało, czasami po to by częściowo naładować akumulator lub przełączało się na silnik elektryczny i wtedy pedałowanie było już czynnością zbędną. Obecnie typów rowerów elektrycznych jest dość wiele i są one bardzo często czymś produkowanym seryjnie, czyli ich elektryczne silniki mają ciekawe obudowy i można śmiało powiedzieć że do pewnego stopnie rowery te przypominają terenowe motocykle. Kluczowe znaczenie ma też i to, że są też dość zróżnicowane jeśli chodzi o cenę.

Ile kosztuje rower elektryczny

Najdroższe z nich mogą kosztować tyle co samochód kompaktowy lub nawet nieco więcej, a najtańsze są dość podobnymi do jakiegoś składaka, którego ktoś zbudował u siebie w garażu. Te najtańsze mogą też kosztować tyle co dwa typowe rowery z marketu i nie mają zbyt dużego zasięgu.

Funkcje tych popularnych tanich konstrukcji też są dość ubogimi, bo w ich przypadku istnieje tryb elektryczny i można też pedałować samemu. Kluczowe znaczenie ma też i to, że w ich przypadku dość często silnik wspomaga też nogi, ale tryb ten raczej nie jest rozbudowany. W lepszych tego typu rowerach to wspomaganie silnika elektrycznego ma tryby jeśli chodzi o prędkość. W tych lepszych rowerach elektrycznych można też wybrać moc z jaką silnik elektryczny wspomaga człowieka. Ta moc może zostać zmieniona w dowolnym momencie i to razem z prędkością. Funkcje te mają też wpływ na cenę, bo im jest ich więcej tym wyższa jest cena danego roweru elektrycznego.

Najciekawszymi są rzecz jasna rowery elektryczne tych najbardziej znanych marek: Maxim, Specialized etc

Mowa tu o rowerach terenowych, które mogą jechać niemal tak samo efektywnie na silniku elektrycznym jak typowy motocykl crossowy. Tego typu terenowe rowery MTB są rowerami tylko z nazwy, bo w ich przypadku niemal całą pracę wykonuje silnik elektryczny, który ma znaczną moc, po to by w trudnym terenie dawać wiele pozytywnych wrażeń użytkownikowi.