Z czym Wam się kojarzy PGR?

Z czym Wam się kojarzy PGR?

22/02/2018 0 przez admin

Takiej energii, radości i koleżeńskiej wspólnoty dawno nie doświadczyłam. Mimo setki kilometrów, które mnie dzielą od tej grupy… mimo kontaktu głównie meilowego i telefonicznego z jej przedstawicielami – czuję się jakbym była jedną z nich. 

 

 

Przemyska Grupa Rowerowa, w skrócie PGR wspiera inicjatywę „Mundur na rowerze”. W tegorocznej edycji sztafety, z miasta Przemyśl, wystartuje silna, mocna i liczna grupa. Oczywiście nie zabraknie w niej przedstawicieli PGR.

PGR jest grupą nieformalną. Nie ma żadnych struktur, kierowników, sztywnych zasad i formalności. To przede wszystkim bardzo dobrzy znajomi, których połączyła pasja – rower. Są jak wielka rodzina, która uwielbia spędzać ze sobą wolny czas, kręcąc kilometry na rowerach, w przepięknych okolicznościach przyrody.

Jeżdżą ze sobą od wielu lat jednak nazwę przyjęli dopiero 4 lata temu. Pomysłodawcami byli koledzy Andrzej i Jerzy a facebookowa grupa liczy w tej chwili ponad dwustu członków. Przemyska Grupa Rowerowa ma swoje logo – niedźwiadka na rowerze. Dla niewtajemniczonych – niedźwiedź znajduje się w herbie miasta Przemyśl. Niedźwiadka na rowerze znaleźć także możemy na koszulkach i fladze, które im towarzyszą w rowerowych podróżach.

W PGR znajdziemy osoby związane z mundurem i grupą „Mundur na rowerze”. Ogólnie – grupa jest różnorodna pod względem wieku i zawodów, które wykonują jej członkowie. I chyba dlatego tak dobrze się dogadują. Jest wielu bardzo zapalonych i aktywnych „cyklistów”, są osoby sporadycznie włączające się w rowerowe przedsięwzięcia. Są też osoby regularnie biorące udział w zawodach sportowych biegowych oraz wyścigach kolarskich oraz mtb na różnych szczeblach. PGR był też przy organizacji Maratonu Benedyktyńskiego i Maratonu Galicyjskiego.

Przedstawiciele Przemyskiej Grupy Rowerowej są bardzo zaangażowani w promowanie zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu a przy tym pięknie pielęgnują historię i lokalny patriotyzm. Osoby reprezentujące PGR znajdziemy na listach startowych tak wielu zawodów, rajdów polskich i międzynarodowych, że trudno wszystkie wymienić! Np.:
– wyścigi rowerowe Kellys Cyklokarpaty,
– Raciborski Rajd Rowerowy dookoła Polski,
– Ogólnopolski Rajd Twierdzy Przemyśl,
– Rajd do Zadwórza Ukraina – zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopili i Kresów w Przemyślu, w celu uczczenia pamięci Polskich uczestników heroicznej bitwy z bolszewikami w dn. 17.09.1920r.,
– „Europejskie dni Dobrosąsiedztwa” na Ukrainie,
– Rajdy organizowane przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (komandorem tych rajdów jest pracownik Muzeum, jednocześnie członek grupy PGR),
– Rajdy organizowane przez Przemyski Szpital Wojewódzki „Urorajd” i „Wyganiamy raka”,
– Rajd Doliną Strugu (ok. 60 km, 400 uczestników),
– Przemyska Piątka dla hospicjum,
– Zimowa Karpacka Piątka w Przemyślu.

Sezon rozpoczynają od „topienia Marzanny”. Oficjalne otwarcie sezonu odbywa się w Kalwarii Pacławskiej, gdzie w malowniczo pięknych krajobrazach położone jest Sanktuarium Matki Bożej. W święto zmarłych grupa co roku odwiedza cmentarz z I wojny światowej w Drohojowie pod Przemyślem, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy austriackich, rosyjskich i niemieckich.
Miejscem cotygodniowych spotkań przedwyjazdowych jest bulwar nad Sanem i znajdująca się tam tzw.: “Ławka NR 3”. Zimą, w okresie przedświątecznym, grupa PGR spotyka się przy niej aby złożyć sobie życzenia świąteczno-noworoczne, a przy okazji ładnie przybierają w świąteczne ozdoby stojące przy ławce drzewo. Nieopodal miejsca ich schadzek – jak to określają – znajduje się Pomnik Orląt Przemyskich. Jest to miejsce wielu spotkań i imprez patriotycznych w mieście Przemyśl. Jako ciekawostkę dodam, że grupa, jako statyści, brała udział w filmie dokumentalnym pt. Z Andrusem po Galicji –Przemyśl.

Grupa PGR zaprasza wszystkich do „wrót Bieszczad – Przemyśla” a my dziękujemy za Waszą obecność i zaangażowanie!

[foogallery id=”1348″]