Mundur na Rowerze

Mundurowi Mundurowym

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł Informacja

OC rowerzysty? Niewiele zapłacisz, a może się przydać!!!

Rekreacja rowerowa, czy też dyscypliny związane z jednośladami od kilku lat przeżywają w Polsce boom! Jest nas co raz więcej na drogach, powstają nowe ścieżki rowerowe. Różnego rodzaju kampanie dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów przyczyniają się do zwiększenia świadomości kierowców jak i rowerzystów. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze sprawcą wypadku jest kierujący pojazdem. Też popełniamy błędy, możemy doprowadzić do powstania rożnych zdarzeń drogowych. Ile osób wykupuje ubezpieczenie OC rowerzysty? Niestety ułamek.

lublin112.pl

Aby zobrazować problem musimy odnieść się do art 415 kodeksu cywilnego (Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia). W myśl tego przepisu rowerzysta odpowiada za wyrządzoną szkodę na zasadach ogólnych prawa cywilnego i ponosi on osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Pamiętajmy, że szkody, które możemy wyrządzić mogą bardzo wpłynąć na zawartość naszego portfela. Koszt naprawy np. uszkodzonego lusterka samochodu klasy premium może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Na rynku ubezpieczeniowym jest kilka firm posiadających w swojej ofercie specjalne ubezpieczenia dla rowerzystów. Nie chcemy reklamować konkretnej firmy, w wyszukiwarce internetowej spokojnie znajdziecie te oferty. Ceny ubezpieczenia zaczynają się od kilkunastu złotych za podstawowe OC, do kilkuset złotych za pakiet OC+AC+NNW+Assistance.

OC: Zabezpieczy nas finansowo od zdarzeń losowych, których jesteśmy sprawcami, a szkodę poniosły osoby trzecie. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za rok, ubezpieczanie pokrywa najczęściej szkody w przedziale kwotowych 15 000 zł – 20 000 zł.

Casco: Pozwoli na wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia sprzętu, jego kradzieży. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, musimy pamiętać, że ubezpieczyciele wymagają od nas odpowiedniego zabezpieczenia jednośladu. Powinien być przechowywany w domu, zamkniętym garażu itp. Powinniśmy posiadać stosowną dokumentację odnośnie posiadanego roweru i jego przybliżonej wartości, np dowód zakupu. Pamiętajmy, że jeżeli do kradzieży dojdzie po za miejscem zamieszkania, a ubezpieczyciel wykaże, że nie dostatecznie zabezpieczyliśmy rower, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Assistance: Są to już znacznie droższe pakiety, które pozwalają nawet na pomoc w naprawie roweru w trasie, jego transport do miejsca zamieszkania. Godne polecenia osobom mającym zamiar pokonywać długie trasy z dala od miejsca zamieszkania.

Pamiętajmy jeszcze o kilku bardzo ważnych kwestiach. Żadne ubezpieczenie nie obowiązuję w przypadku:

-jeżeli rowerzysta jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

-umyślnie doprowadziliśmy do powstania szkody.

-stan techniczny roweru nie spełniał wymogów bezpieczeństwa.

-brak posiadanego obowiązkowego wyposażenia roweru.

-zdarzenie wyrządzone podczas uczestnictwa w rajdach i wyścigach o charakterze wyczynowym, wyczynowego uprawiania sportu.

Każdy z nas sam musi ocenić czy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać o złotej zasadzie, że przezorny jest zawsze ubezpieczony!

 

Napisz komentarz

%d bloggers like this: