MNR 2018

W połowie 2017 roku za pośrednictwem strony PMF na Facebooku powstała nieformalna grupa „Mundur na rowerze” zrzeszająca w obecnej chwili obecnej ponad 860 członków. Grupę tworzą funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych w Polsce, którzy cenią sobie jakąkolwiek aktywność fizyczną i dbają o swoje zdrowie.

Dzięki wspólnej pracy oraz zaangażowaniu w 2017 roku udało nam się spontanicznie zorganizować rowerową sztafetę dookoła Polski, której celem było zebranie środków na leczenie naszego kolegi Marcina, Policjanta z Rzeszowa. Razem pokonaliśmy ponad 4000 km, zwiedziliśmy 83 miasta, a udział wzięło 380 mundurowych i cywilów związanych ze służbami. Większość środków pochodziła z darowizn przekazywanych przez uczestników, a także z symbolicznych cegiełek w postaci koszulek, materiałowych bransolet, nalepek czy haftowanych znaków MNR.

Wspólnymi siłami udało nam się zebrać blisko 30 tysięcy złotych, a to jeszcze nie koniec. Na początku 2018 roku zostanie zorganizowana licytacja przedmiotów przekazanych przez organizacje oraz osoby prywatne wspierające „Mundur na rowerze”.

Mundur na rowerze 2018 – Mundurowi Mundurowym

W 2018 roku chcemy zorganizować podobną imprezę jak w ubiegłym roku. Ponownie chcemy wspólnymi siłami przemierzyć Polskę by nieść pomoc naszym kolegom i koleżankom.

Pod koniec 2017 roku Polskę obiegła informacja o wybuchu, który nastąpił w jednym z mieszkań na łódzkich Bałutach. Wezwani do pomocy kobiecie policjanci i strażacy Państwowej Straży Pożarnej weszli do mieszkania poszkodowanej kobiety i udzielili jej pomocy. Jednak w trakcie działań eksplodowała kasetka wypełniona materiałami wybuchowymi poważnie raniąc jednego ze strażaków oraz dwoje policjantów.

st. sierż. Marcin Miniak z Komisariatu Policji V w Łodzi doznał obrażeń ciała w postaci ran szarpanych obu dłoni z obecnością ciał obcych, skutkujących utratą palców I, III i IV lewej dłoni, licznych uszkodzeń ścięgien i więzadeł lewej ręki, poparzenia powiek, uszkodzenia wzroku z penetracją ciał obcych, znaczne uszkodzenie słuchu wymagające rekonstrukcji błony bębenkowej.
asp. sztab. Arkadiusz Dąbrowski – z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Łodzi, doznał obrażeń ciała w postaci ran obu oczu oraz znacznego uszkodzenia słuchu. Obecnie ważą się losy tego czy Arek będzie w przyszłości widział.

Ranna w zdarzeniu policjantka dochodzi do zdrowia, zrzekła się pomocy na rzecz rannych kolegów, którzy w jej opinii bardziej będą potrzebowali środków pieniężnych.

Grupa „Mundur na rowerze” jednogłośnie podjęła decyzję o zebraniu środków na leczenie i rehabilitację poszkodowanych. Suma zebranych środków po dokładniejszych uzgodnieniach podzielona na obu poszkodowanych po równo.

We współpracy z Fundacją Mała Straż z Łodzi udało się objąć opieką fundacji obu rannych. Na ten cel zostanie uruchomiony rachunek bankowy, który będzie służył do zbiórki środków pieniężnych.

Szczegóły organizacyjne sztafetowego rajdu dookoła Polski „MNR2018 – Mundurowi Mundurowym”

Start akcji odbędzie około 14 maja 2018 roku (dokładna jeszcze nie została ustalona)

w Białymstoku (ubiegłorocznej mecie MNR 2017), meta zaś znajdzie się w Łodzi (miejsce do ustalenia, data wyniknie z harmonogramu akcji).

Przebieg akcji polegał będzie na przekazywaniu sobie przez uczestników trzech bransolet splecionych z linki zwanej paracordem zgodnie ze schematem ustalonym przez grupę w 2017 roku (cztery linki w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i szarym wplecione w żółty motyw).

Sztafeta to akcja typu „od miasta do miasta”, w kolejnych miastach (zmianach) „pałeczkę” otrzymują kolejni uczestnicy. Odcinki trasy mierzą od 10 – 100 km zgodnie z deklaracjami uczestników i możliwościami organizacyjnymi.

W trakcie akcji chcemy zorganizować ogólnopolską zbiórkę krwi dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa (jesteśmy w trakcie uzgodnień szczegółów). Organizujemy motywy graficzne oraz loga mediów (portali rowerowych i branżowych), które wspierają akcję oraz ewentualnych sponsorów. W trakcie akcji będzie można zakupić koszulki, bransolety, naklejki i inne gadżety,
z których będzie przekazywany ustalony % na cel akcji.

Ponadto w ramach MNR 2018 padł pomysł by na mecie sztafety w Łodzi zorganizować ogólnopolski festiwal maskotek służb mundurowych i zaprosić wszystkie maskotki reprezentujące dane służby i województwa, a następnie w uzgodnieniu z Ordynatorem Oddziału Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Młodszych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wstąpić na odział i uszczęśliwić chore dzieci. Na pamiątkę naszej wizyty chcielibyśmy zebrać małe maskotki służb mundurowych i obdarować nimi dzieci. W uwagi na duże organizacyjne rozmiary tej inicjatywy, pomysł jest jeszcze konsultowany z członkami grupy.

W akcję chcemy zaangażować organizacje typu Związki Zawodowe, Organizację IPA i inne wspierające funkcjonariuszy co pozwoli na poszerzenie horyzontu i zasięgu informacyjnego akcji.

Przejazd odbywał będzie się zgodnie z regulaminem akcji. Uczestnicy zostaną poinformowani o zasadach poruszania się po drogach publicznych w kolumnie rowerowej oraz solo.

Dokładna trasa zostanie ogłoszona między połową lutego, a początkiem marca 2018. Wynika to z tego iż nauczeni organizacją poprzedniej edycji, chcemy zainteresować jak największą liczbę funkcjonariuszy i zaangażować jak najwięcej miast.

Rekord organizacyjny, który chcemy pobić to 371 uczestników, 85 miast, 4289,11 km.


Poniżej znajdują się przydatne linki, z których można się więcej dowiedzieć odnośnie „Munduru na rowerze”:

www.facebook.com/groups/1969699716644498/ – link do nieformalnej grupy MNR na Facebooku, dzięki wpisaniu się do grupy członkowie są na bieżąco z informacjami organizacyjnymi, które nie są publikowane na stronie www.

www.facebook.com/mundurnarowerze/ – strona grupy na Facebooku

www.mundurnarowerze.pl – oficjalna strona grupy

mundurnarowerze.pl/zgloszenie/ – link do strony z formularzem zgłoszeniowym uczestnictwa w akcji (nieobowiązkowy ale ułatwi komunikację między uczestnikami, a organizatorami).

mundurnarowerze.pl/zgloszone-miasta-na-trasie-mnr-2018/ – lista zgłoszonych do akcji miast sporządzona na podstawie deklaracji zgłoszonych uczestników.

Kontakt